تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
6

آنها در نگاه ما روانه بازار شد.

  • کد خبر : 1678
  • 05 خرداد 1401 - 22:51
آنها در نگاه ما روانه بازار شد.
پارتیان امروز- کتاب «آنها درنگاه ما»توسط نویسنده بجنوردی ، سیّد احسان سیّدی زاده ازسوی انتشارات زبان علم با شمارگان 1000 نسخه وارد بازار نشرشد.

به گزارش پارتیان امروز، کتاب «آنها درنگاه ما»توسط نویسنده بجنوردی ، سیّد احسان سیّدی زاده ازسوی انتشارات زبان علم با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه وارد بازارنشرشد.

فرصتی شد تا درگفت وگویی با پدیدآورنده آن دررابطه با ویژگی های کتاب آشنا شویم .

توضیح مختصری در مورد این کتاب بیان کنید:

مصاحبه با بجنوردی های مقیم خارج ازکشور، بهانه ای بود تا جویای احوال شان باشم وفرصتی تا مقایسه ای بین آداب ورسوم ، فرهنگ ، رفتارهای اجتماعی مردم این کشورها با ایران ، داشته باشم.

شاید این نوع گفت و گو ومصاحبه ها هم دردنیای مدرن و مجازی  نوعی صله رحم باشد.

جز این مورد چه هدفی را در نوشتن این کتاب پیگیربودید؟

هدف ازمصاحبه با همشهری های مقیم خارج کشور، آشنایی با نحوه زندگی آنها دردیارغربت بود وگاهی مسئولان اجرای آن کشورها ، برنامه هایی را درمسائل شهری و کشوری دارند که می تواند الگویی برای ما باشد.

طی چندسال این گفت وگو ها انجام شده ؟

تعداد زیادی ازاین مصاحبه ها درسال های ۱۳۸۴و ۸۵ وبخشی درسال ۱۳۹۶ انجام گرفته که ابتدا در روزنامه خراسان شمالی و هفته نامه سیاحت شرق چاپ شد و پس ازچاپ در وبلاگم (بجنورد۱۴۰۰) قرار گرفت .

نحوه مصاحبه چگونه بوده ؟

عده ای ازاین همشهری ها ازطریق ایمیل ، پاسخ گوی سئوالات بودند وبعضی به محض ورود به بجنورد ، افتخار دادند که برای مصاحبه درخدمت شان باشم .

گفت وگو ها ، قبل ازچاپ ، در اختیار فرد مصاحبه شده قرار می گرفت؟

بله ، گفت وگوهای انجام شده قبل ازچاپ ، در اختیار فرد مصاحبه شده قرار می گرفت که اگر نیاز بود اصلاحاتی انجام دهند و بعد ازچاپ ، همان طورکه گفتم در وبلاگ قرارمی گرفت که گاهی نظرات مطالعه کنندگان  در تصحیح گفتگوها اثر داشت . سپاسگزارم از تمامی عزیزانی که افتخار مصاحبه دادند و کسانی که با راهنمایی های خوب شان مرا دراین کار یاری کردند.

گاهی احساس می شود ابتدا و انتهای گفت و گو ها چیزی کم دارد چرا؟

ممنونم از این نکته سنجی و دقتی که داشتید . در ابتدا و انتها ی بعضی از مصاحبه ها اگر احساس کرده اید بدون مقدمه وارد گفت و گو شده ام تعارفاتی بوده که معمولا دراین گونه مواقع انجام می گیرد. همچنین اگر در پایان برخی از مصاحبه ها، مطلب ناگهان قطع شده یا کامل نیست ، عبارت هایی تشکرآمیزی  بوده که از سوی آنها بیان شده یا ابرازداشته ام که نیازی به چاپ آنها نبود.

چاپ  کتاب «ما در نگاه آنها» را چند ماه قبل به بازار نشر روانه کردید «آنها درنگاه ما» به نوعی عکس آن کتاب (لااقل درعنوان) می باشد

دقیقا چنین است  ، چرا که در کتاب های  «ما در نگاه آنها» و «ایران و ایرانی در نگاه گردشگران» گفت و گوهایی چاپ شد که گردشگران خارجی چه در ایران و چه پس از رفتن به کشورشان درباره ما سخن گفته بودند . «آنها در نگاه ما »همانگونه که اشاره کردید و در ابتدای گفت وگو نیز عرض کردم  نحوه زندگی مردم ما و اوضاع اقتصادی ، اجتماعی کشورهای دیگر بررسی شده است.

بازتاب کتاب ، پس از انتشار چگونه بوده؟

خوشبختانه از استقبال خوبی برخوردار بوده ولی خواننده ها با یک مشکل اساسی در زمان خواندن این کتاب با آن روبرو هستند چرا؟ با توجه به اینکه از سال گرفتن مصاحبه ها تا کنون تحولاتی در اقتصاد شکل گرفته ، طبیعی ست که اگر جنسی را به قیمت دلار گفته اند امروز به مراتب بیشترمی باشد و خواننده مرتب باید با خودش حساب کند که قیمت فلان کالا درسالی که مصاحبه گرفته شده با دلار آن زمان چقدرمی شده؟

چه تعداد مصاحبه انجام شده ؟

حدود بیست گفت وگو در کتاب چاپ شده که تعدادشان بیش از این عدد بوده ولی چون علاقه داشتم مصاحبه هایی چاپ شود که فقط با بجنوردی ها مقیم خارج کشور باشد تقریبا  همین تعداد حذف شد که به نوعی درپایین آمدن قیمت کتاب نیز تاثیر داشت.

مصاحبه ها بر چه مبنایی درکتاب چاپ شده اند؟

ابتدا تصمیم داشتم به ترتیب زمانی که گفت و گو ها انجام شده در کتاب قرار دهم ولی در نهایت منجر به این شد که فامیل افراد به  شکل الفبایی در فهرست قرار گیرد و چنین شد.

سال پرکاری داشتید و فکرکنم نهمین کتابی بود که درسال ۱۴۰۰ به چاپ رساندید کتاب دیگری هم درنوبت چاپ قرار دارد؟

کتاب «مصاحبه با شعرشاعران» درنوبت چاپ قرارگرفته و کتاب «چهل گیاه روان شناسی»برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ارسال شده است.

موضوع چهل گیاه روان شناسی چیست؟

امروزه مردم با مشکلات فراوانی در تمام دنیا روبه رو هستند مشکلاتی مانند :«افسردگی»،«طلاق»،«شب ادراری کودکان»،«گوشه گیری جوانان»،«اعتیاد به مواد مخدر و فضای مجازی»،«خانواده گریزی»و…که دراین کتاب به علل این مشکلات و معضلات پرداخته شده و راهکارهایی برای حل آنها ارائه شده است.

چرا این عنوان برای کتاب انتخاب شده؟

اجازه دهید پس ازچاپ کتاب دراین باره گفت وگویی داشته باشیم .

سپاسگزارم منتظر چاپ کتاب «چهل گیاه روان شناسی»و کتاب های بعدی شما خواهیم بود.

 

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=1678

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰