تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
3

عملیات طوفان الاقصی فلسطینیان علیه اشغالگران اسرائیلی در ۷ اکتبر ۲۰۲۳

  • کد خبر : 6113
  • 27 آبان 1402 - 23:05
عملیات طوفان الاقصی فلسطینیان علیه اشغالگران اسرائیلی در ۷ اکتبر ۲۰۲۳

مجید نوری کارشناس و تحلیلگر امور بین‌الملل حمله تهاجمی فلسطین(غزه) علیه اسرائیل با اسم رمز طوفان الاقصی در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نخستین حمله تهاجمی مقاومت فلسطین علیه سالها ظلم و ستم اشغالگران اسرائیلی با شلیک بیش از ۳ هزار راکت به شمار می رود. در این عملیات مقاومت فلسطین از موشک‌های یاسین ۱۰۵، پهبادهای […]

مجید نوری کارشناس و تحلیلگر امور بین‌الملل

حمله تهاجمی فلسطین(غزه) علیه اسرائیل با اسم رمز طوفان الاقصی در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نخستین حمله تهاجمی مقاومت فلسطین علیه سالها ظلم و ستم اشغالگران اسرائیلی با شلیک بیش از ۳ هزار راکت به شمار می رود.

در این عملیات مقاومت فلسطین از موشک‌های یاسین ۱۰۵، پهبادهای پیشرفته و راکت های نسل جدید علیه مواضع اشغالگران استفاده نمود و با حمله ترکیبی زمینی، دریایی و هوایی تلفات سنگینی به اشغالگران وارد نمود؛  به گونه‌ای که در محافل سیاسی و بین‌المللی از این حمله به عنوان پیش دستانه ترین و موفق‌ترین حمله سالهای اخیر علیه اسرائیل یاد می‌شود، حمله‌ای که به شکست‌ناپذیری اسرائیل پایان داد که ابعاد آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برای محور مقاومت برخوردار است.

طوفان الاقصی مهمترین و نخستین حمله هماهنگ مقاومت فلسطین به رهبری حماس علیه مواضع رژیم صهیونیستی با عملیات پیچیده اطلاعاتی محسوب می‌شود که در سریع‌ترین زمان با شلیک بیش از ۳ هزار راکت و نفوذ به عمق سرزمین‌های اشغالی به سرانجام رسید و به کشته، زخمی و اسیر شدن تعدادی زیادی از نظامیان و شهرک‌نشینان و فرار آنها از سرزمین‌های اشغالی انجامید.

عملیات طوفان الاقصی پاسخی روشن به سالها ظلم و جنایت اسرائیل علیه فلسطینان بود که به یکباره فوران و طوفانی عظیم به پا و همگان را حیرت زده کرد.

حمله موفق ۷ اکتبر ۲۰۲۳ مقاومت فلسطین علیه اسرائیل به سرعت به تیتر اول رسانه‌های جهان تبدیل شد؛ چرا که این برای نخستین بار بود که گروه‌های مقاومت فلسطین به صورت هماهنگ علیه سالها اشغالگری رژیم صهیونیستی دست به حمله پیش دستانه در زمان و مکان درست زدند و باعث شکست هیمنه شکست‌ناپذیری و نفوذناپذیری اسرائیل در برابر دیدگان جهانیان شد.

اهمیت نبرد طوفان الاقصی فارغ از هر نتیجه‌ای در این است که تا پیش از طوفان الاقصی اسرائیل همیشه در موقعیت تهاجمی قرار داشته و مقاومت فلسطین در موقعیت تدافعی بوده است، ولی اینبار برای نخستین بار مقاومت فلسطین برای شکست هیمنه اسرائیل و سالها ظلم و بیداد این رژیم در حالت تهاجمی قرار گرفت و با نقشه دقیق و حساب شده و در یک غافلگیری بزرگ ناشی از خلاء اطلاعاتی و امنیتی به اسرائیل حمله و در عرض فقط چند ساعت مساحتی همچون مساحت غزه را از اشغالگران پس گرفت و صدها اسرائیلی را اسیر و با سلامت به فلسطین منتقل کرد.

عملیات طوفان الاقصی از آن جهت حائز اهمیت است که به شکست‌ناپذیری اسرائیل پایان داد و به امنیت اسرائیل خدشه بزرگی وارد کرد. طوفان الاقصی به خودی خود باعث شد تا عادی سازی روابط برخی کشورهای با رژیم صهیونیستی به تعویق بیفتد.

طوفان الاقصی و سپس حملات اسرائیل به غزه و کشتار غیر نظامان و حمله به مراکز درمانی و خدماتی یک اجماع جهانی علیه اسرائیل ایجاد کرد و کشورهای مختلف در حمایت از فلسطین به تظاهرات پرداختند و این جنگ باعث حمایت دوباره مردم جهان از آزمان فلسطین شد.

طوفان الاقصی نشان داد که ظلم پایدار نمی‌ماند و اگر حقوق ملت فلسطین تأمین نشود امنیت اسرائیل نیز به خطر می‌افتد و هیچ صلحی در کار نخواهد بود.

 

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=6113

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰