تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
0
‍ رئیس سازمان امور عشایر ایران خبر داد:

افزایش سرعت خرید تضمینی دام عشایر تا یک میلیون راس

  • کد خبر : 303
  • 01 مهر 1400 - 10:44
افزایش سرعت خرید تضمینی دام عشایر تا یک میلیون راس
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در شورای معاونین وزارت جهاد کشاورزی مصوب شد خرید تضمینی دام از عشایر و روستائیان را ظرف یک ماه آینده به یک میلیون راس برسانیم.

به گزارش پارتیان امروز، رئیس سازمان امور عشایر ایران طی دیدار با مدیر کل جهاد  کشاورزی خراسان شمالی گفت:

شاهپور علائی مقدم در دیدار با عبداله یوسفی رئیس جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: راضی کردن شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی برای خرید تضمینی دام عشایر کار سختی بود و مقاومت سختی وجود داشت ولی با پیگیری های مداوم در نهایت خرید تضمینی دام عشایر در این شورا تصویب و ابلاغ شد که آثار روانی این کار در بهبود قیمت دام تاثیر خوبی داشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران  با بیان اینکه از ۱۸ اردیبهشت ماه که زمان ابلاغ این مصوبه است تا به امروز تنها ۶۰ هزار راس دام از عشایر خرید تضمینی شده که عدد قابل قبولی نیست، افزود: در شورای معاونین وزارت جهاد کشاورزی به ریاست دکتر ساداتی نژاد مصوب شد سرعت خرید دام از عشایر و روستائیان افزایش یابد و ظرف یک ماه خرید دام مازاد عشایر را به یک میلیون راس برسانیم.

علائی مقدم خاطرنشان کرد: خرید تضمینی دام برای حمایت از تولید کننده است و شرکت پشتیبانی امور دام باید با این نگاه دام عشایر را خریداری کند.

 

پرداخت ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات برای پروار هر راس دام

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به پرداخت تسهیلات به عشایر برای زنجیره تولید گوشت از طریق تعاونی ها عشایری، گفت: برای پروار هر راس دام ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات به عشایر پرداخت می کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۹۶ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد و امسال نیز ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر کشور اختصاص یافته است.

علائی مقدم با اشاره به ارتقا ۲۰درصدی شاخص برخورداری عشایر از آب بهداشتی در دو سال اخیر، گفت: امسال ۲۵ میلیارد تومان برای تامین آب پایدار و دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز برای آبرسانی سیار به عشایر خراسان شمالی درنظر گرفته ایم که تا پایان سال تخصیص داده می شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: تا پایان مهرماه ۱۰۰ هزار تن انواع خوراک دامی از جمله کنسانتره و جو از ذخایر استراتژیک به عشایر کشور اختصاص داده می شود.

وی اظهار داشت: با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برای اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس عشایری تفاهم نامه امضا کرده ایم که مدیران استانی باید از این فرصت کم نظیر استفاده کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه ارتباط خوبی با فراکسیون عشایری مجلس داریم و هر برنامه ای داده ایم در مجلس تصویب شده است، افزود: امسال سال سختی برای عشایر بود و اگر بودجه را خوب پیگیری نمی کردیم عشایر وضعیت مناسبی نداشتند.

 

زیرساخت های لازم برای خرید دام در استانها فراهم نیست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این دیدار که در دفتر رئیس سازمان امور عشایر ایران برگزار شد با اشاره به اینکه خرید تضمینی دام کمک خوبی به عشایر بود، اظهار داشت: زیرساخت های لازم برای خرید دام در استانها فراهم نیست و در خراسان شمالی ظرفیت بازار برای خرید دام پایین است.

عبدالله یوسفی با اشاره به اینکه امسال نیز کاهش بارندگی و خشکسالی در خراسان شمالی وجود دارد، گفت: عشایر خراسان شمالی در شرایط سخت و حادی قرار دارند و نیاز است در تامین نهاده دامی به آنان کمک کنیم.

وی ارتباط موثر سازمان امور عشایر با مجلس را در ارتقاء این سازمان تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: ما نیز در مجموعه جهاد کشاورزی استان آمادگی هرگونه همکاری برای حمایت از عشایر و همکاری با سازمان امور عشایر را داریم.

 

انتهای پیام./

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=303

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰