تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
4
خبرهای خوش نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی

برگشت حق نوار مرزی در احکام کارمندان خراسان شمالی/۳ پروژه مهم درمانی برای خراسان شمالی در قانون بودجه ۱۴۰۰

  • کد خبر : 340
  • 05 مهر 1400 - 12:53
برگشت حق نوار مرزی در احکام کارمندان خراسان شمالی/۳ پروژه مهم درمانی برای خراسان شمالی در قانون بودجه ۱۴۰۰
برگشت حق نوار مرزی در احکام کارمندان خراسان شمالی/3 پروژه مهم درمانی در قانون بودجه 1400

به گزارش “پارتیان امروز” سید محمد پاکمهر در نشست خبری عصر روز یکشنبه با اصحاب رسانه خبرهای خوشی را برای مردم استان خراسان شمالی داشت.

نماینده مردم ۵ شهرستان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری های صورت گرفت حق نوار مرزی که از احکام کارمندان خراسان شمالی حذف شده بود امسال در احکام این کارمندان اعمال می گردد.

وی افزود: در این خصوص ماده ۹۱  اعمال شده و رئیس دیوان عدالت اداری بر این موضوع که نوار مرزی تحت عنوان پرداخت حق فوق العاده  خاص مناطق کم تر توسعه یافته در احکام کارمندان استان خراسان شمالی برقرار خواهد شد موافقت نموده است.

پاکمهر از پیگیری های در خصوص سهمیه سوخت مرز نشینان استان خبر داد و گفت:  ۱۶ استان در کشور مرزی هستند که در ۱۲ استان این سهمیه سوخت مرزنشینان باید پرداخت شود که در  ۸ استان پرداخت می شود و در ۴ استان پرداخت نمی شود، که استان خراسان شمالی نیز جزو ۴ استانی است که از دریافت این سهمیه محروم بوده است.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و رازو جرگلان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بعد از تقسیم شدن خراسان شمالی از خراسان سراسری دو استان خراسان جنوبی و رضوی مشمول دریافت این سهمیه می شدند ولی استان ما از این سهمیه محروم بوده است. و مسئولین ما نتوانسته اند در گذشته از این حق دفاع نمایند.

وی با اشاره به اینکه  امنیت پایدار مرزها با پاسگاه ، نیروی انتظامی و مرزبانی نیست گفت: امنیت پایدار مرزها به مردم و جمعیت وفاداری هست که در مرز ها زندگی می کنند و برای تامین این امنیت پایدار پرداخت سهمیه سوخت را حق مرزنشینان نجیب استان دانست که باید بدون منت این حق را به این قشر از مردم عزیز استانمان پرداخت نماییم.

وی همچنین با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی دارای استانهایی است که وضعیت آب شرب و آب های صنعتی آن در وضعیت مناسبی قرار ندارد از پیگیری ها برای قرار دادن استان خراسان شمالی در لیست استانهای برخوردار از آب دریای عمان خبر داد و گفت: ما باید به فکر صنایع استان  باشیم برخی از استانها از سالهای قبل به دنبال انتقال آب دریای عمان بودند ولی مسئولین وقت استان ما پیگیری نکردند و استان ما در لیست استانهای برخوردار از آب دریای عمان وجود نداشت، ولی امیدوارم که به حول قوه الهی استان خراسان شمالی نیز در لیست استانهای برخوردار از آب عمان قرار بگیرد.

پاکمهر وضعیت آب شرب روستاهای استان را بحرانی دانست و گفت: از ۸۲۰ روستای استان از نظر وضعیت آب شرب ۳۰۰ روستا معادل ۵۰ درصد از روستا های استان در مرز تنش آبی هستند.

وی برخورداری ۸۵ درصد روستاهای استان از آب به وسیله تانکر را یک درد برای استان دانست و افزود: باید به دنبال حل این مشکلات باشیم.

نماینده ۵ شهرستان استان با بیان اینکه آهنگ توسعه در استان محروم خراسان شمالی بر اساس کم کاری مسئولین نواخته نشده است و بسیاری از پروژه ها که کلنگ آنها در استان به زمین خورده و بر زمین مانده اند گفت: پروژه راه آهن که نتیجه ۳  وزیر و۲ رئیس جمهور و مصوبه سفر مقام معظم رهبری بوده نمونه ای از این پروژه ها می باشد، از مسئولین خواست تا پیگیر به ثمر رسیدن این پروژه ها باشند.

وی با اشاره به اینکه ۱۱ دشت از دشت های استان خراسان شمالی جزء دشت های ممنوعه بوده و ۸ دشت نیز جزء دشت های ممنوعه بحرانی می باشند گفت:  اکثر دشت های استان خراسان شمالی در وضعیت بحرانی هستند و  کشاورزان استان خراسان شمالی هم دچار مشکلاتی  هستند  و باید برای رفع این بحران برنامه ریزی نماییم.

سید محمد پاکمهر استان خراسان شمالی  را یکی از استانهای غنی به لحاظ داشتن نور آفتاب دانست و افزود: شهرهای گرمه وجاجرم دارای راندمان بالایی برای تولید انرژی برق از انرژی خورشیدی هستند که با راه اندازی نیروگاه خورشیدی می توان کمک بسیار زیادی به برق استان نمود.

وی با اشاره به اینکه ما در شاخص های کشوری عقب هستیم افزود: در وضعیت راههای روستایی نسبت به کشوری ۱۰ تا ۱۲ درصد عقب هستیم و اگر می خواهیم به شاخص های میانگین کشوری  برسیم باید همه مسئولین استانی با وضعیت شاخص های موجود آشنا بوده و با قدرت و توان دو صد چندان حرکت نمایند تا بتوانیم مشکلات پیش روی مردم را حل نماییم.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حوزه دامدرای را نابسامانترین حوزه دانست و یکی از راههای نجات و برای برون رفت از این معضل را اعطای تسهیلات با سود پایین و یا قرض الحسنه و کاهش قیمت نهاده های دامی به دامداران دانست.

وی اعطای تسهیلات  با سود ۲۴ درصد را بزرگترین مشکل برای دامدارن دانست وافزود: این کمک به دامدار نمی باشد و  مسیر کمک به دامدار این است که نهادها را با قیمت ارزان تر در اختیار دامدار قرار داده و یا تسهیلات قرض الحسنه و کم بهره به  آنها پرداخت نماییم.

۳ پروژه مهم درمانی برای خراسان شمالی در قانون بودجه ۱۴۰۰

سید محمد پاکمهر با اشاره به خبر ساخت بیمارستان ۱۰۰ تخت خوابی بنت الهدی در بجنورد و قرار دادن  ۳ پروژه مهم درمانی برای استان خراسان شمالی  درقانون  بودجه ۱۴۰۰ ، سرانه وضعیت تخت های بیمارستانی استان به نسبت کشوری را مناسب ندانست و گفت:به ازای نرم کشوری به ازای هر ۱۰۰۰ نفر باید یک تخت بیمارستانی داشته باشیم ولی در استان ما این سرانه رعایت نشده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مسئولیت اجتماعی صنایع در استان بیان داشت: تا یک سال قبل قانونی برای مسئولیت اجتماعی صنایع در کشور نداشتیم ولی این به صورت قانون در مجلس انجام شده و صنایع موظف هستند یک درصد از سود خود را برای رفاه  و عمران مردم همان منطقه هزینه نمایند.

سید محمد پاکمهر در خصوص اعتبارات محرومیت زدایی نیز گفت: این اعتبارات از محل  تبصره ۱۴ بوده و این اعتبارات در گذشته در اختیار وزارت خانه ها و وزیران قرار داشته ولی این قانون را در مجلس اصلاح کردیم و قرار است این اعتبارات در اختیار شورای برنامه ریزی استان و یا شهرستانها قرار گرفته و مطابق صلاحدید این شورا اعتبارات هزینه گردد.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=340

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰