تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
6

«مگه میشه ؟ مگه داریم»

  • کد خبر : 1598
  • 18 اردیبهشت 1401 - 20:16
«مگه میشه ؟ مگه داریم»
پارتیان امروز- کتاب دیگری ازسیّداحسان سیدی زاده با عنوان عجیب«مگه میشه ؟مگه داریم؟»ازسوی انتشارات زبان علم بجنورد وبا شمارگان 1000جلد منتشرشد.

به گزارش پارتیان امروز، نویسنده کتاب درمصاحبه با پارتیان امروز، به ویژگی های این کتاب پرداخت سئوال آغازین این بود که چرا این اسم برای کتاب انتخاب شد؟

در سریال «پایتخت» به نویسندگی آقایان «حسن وارسته»،«آرش صادقی»،«خشایارالوند»،«کوروش نریمانی»،«امیرحسین صادق»،«محسن تنابنده»و… وبه کارگردانی آقای «سیروس مقدم»جمله ای مرتب تکرارمی شد.

آقای تنابنده (نقی معمولی) زمانی که درموردی «تعجب»می کردند برای جلب «توجّه»دیگران با حسّی زیبا می گفتند: «مگه داریم؟ مگه میشه؟»

دراین کتاب گاهی مطالبی بیان شده که باید با کمال «تعجّب» و«توجه »سئوال کرد«مگه میشه ؟ مگه داریم؟» .درپاسخ ، چیزی جزمستندی هایی نیست که نشان دهد بله هم میشه ، هم داریم که بدانیم .

وی به چندنمونه ازاین اسباب «توجه»یا«تعجب» اشاره کرد وگفت:رئیس جمهور کشوری بعد از اینکه موهایش را سیاه رنگ کرد، تمامی اسکناس‌های کشور را که با عکس مو‌های سفیدش بود دستورجمع آوری داد تا اسکناس های جدید با عکس موهای سیاه او منتشرشود.

ویکی از زیباترین «کتاب فروشی »های جهان در بخارست Cărturești Carusel در سال ۲۰۱۵ در یک ساختمان مربوط به قرن نوزدهم افتتاح شد.این کتاب فروشی بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب و ۵ هزار آلبوم دی وی دی دارد.(دریک کتاب فروشی نه یک کتاب خانه عمومی)

وقطارهای الکتریکی هلند روزانه ۶۰هزار مسافر را جا به جا می کنند ، این قطارها با انرژی باد کار می کنند.

وی درمورد اینکه این عجایب ازچند کشورجمع آوری شده ؟گفت: حدود ۶۰ کشوررا شامل می شود که دربعضی ازکشورها ممکنه دوسه مورد چیزعجیب و شگفت انگیزی باشد و در برخی کشورها بیش از ده مورد مشاهده شده که دراین کتاب آمده است.

سیّدی زاده دربرابراین سئوال که این عجایب ازنگاه شماست؟ افزود:مسلما بسیاری ازاین موارد برای مردم کشورما و جهان عجیب به نظر می رسد. البته این چیزهای عجیب وغریب که دربسیاری ازکشورها وجود دارد ممکن است برای مردم آنجا قابل تعجب نباشد مانند زمین گلفی که نیمی ازآن دریک کشورونیمه دیگرش درکشورهمسایه قراردارد.

وی درباره اینکه این مطالب طی چندسال جمع آوری شده ؟ پاسخ داد: طی یک سال جمع آوری وبرای تایپ وتدوین نیزحدود شش ماه طول کشیده وباید به این مسئله هم توجه داشت که ممکن است این عجایب به مرورزمان دربعضی کشورها ازبین رفته وفقط یادی ازآنها درکتاب ها وسایت ها باقی مانده باشد .

مولف کتاب «مگه میشه ؟مگه داریم؟»درباره فروش این کتاب بخصوص با توجه به بحران مالی مردم گفت: متاسفانه جمله معروفی داریم که «کتاب خوان های ما ، پول زیادی برای خرید کتاب ندارند و پول دارها ی ما وقت وحوصله کتاب خواندن ندارند»(اگرچه حکمی صد درصدی نیست).بحران مالی مردم درست است که موجب آمارفروش کتاب درکشورشده ولی تبلیغ ومعرفی شایسته ومناسب می تواند درفروش آن موثرباشد.

وی دراین مورد به مصداقی اشاره کرد واظهارداشت :کتاب های آقای مهرداد صدقی ، طنزنویس خوب بجنوردی با تبلیغ خوب (معرفی دربرنامه خندوانه) توانست به چندین چاپ برسد.امروزه تبلیغ های متعددی ازکتاب نیزدرتلویزیون شاهدیم که موجب فروش بیشترکتاب می شود.

این نویسنده بجنوردی که ده جلد کتاب تا کنون به چاپ رسانده است به راهکاری دیگر برای حمایت ازناشران ونویسندگان استان اشاره کرد وتاکیدداشت :اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان کمیته ای ازنویسندگان ، ناشران وعضوی از این اداره را با عنوان «حامیان چاپ کتاب»تشکیل دهد.درگام دوم تفاهم نامه ای با نهادها وارگان ها ، به امضا برساند.

نویسندگان ومولفان کتاب بعد ازاخذ مجوز از وزرات فرهنگ و ارشاداسلامی برای چاپ کتاب خود، آن را به کمیته «حامیان چاپ کتاب»ارائه دهند . اعضای این کمیته اگرکتاب را دارای ارزش حمایت شدن دانستند، می توانند ازنهاد یا ارگانی تقاضای حمایت مالی کنند.

سیّدی زاده پیشنهاد داد : اگرکتابی را این کمیته برای حمایت شایسته دانست می تواند پیشنهاد خریدش را به اداره کل کتابخانه های عمومی ، اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی و… بدهد تا ازطریق کتاب خانه های تحت پوشش خود دردسترس علاقه مندان به کتاب قرارگیرد.

وی که درسال ۱۴۰۰ پنج کتاب خود را به چاپ رساند درباره چاپ کتاب های بعدی اش درسال جدید اظهارداشت :امیدوارم بتوانم ماهی یک کتاب را که آماده برای اخذ مجوزشده اند را به چاپ برسانم که البته به استقبال خوب ازسوی خوانندگان نیزبستگی دارد.

درباره اینکه چه کتابی الان درنوبت اخذ مجوزو چاپ قراردارند پاسخ داد :کتاب های «آنها درنگاه ما»(مصاحبه با بجنوردی های خارج ازکشور) ،«مصاحبه باشعرشاعران»آماده چاپ هستند و«چهل گیاه روان شناسی» (چگونگی برخوردبا مشکلات روحی)برای اخذمجوزدراختیارناشرقرارگرفته است.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=1598

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰