تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ 23 ذو القعدة 1445 Thursday, 30 May , 2024
1
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی تاکید کرد:

لزوم به روز رسانی خدمات در کتابخانه های عمومی/ ۱۲ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های استان اهدا می شود

  • کد خبر : 763
  • 28 آبان 1400 - 2:04
لزوم به روز رسانی خدمات در کتابخانه های عمومی/ ۱۲ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های استان اهدا می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با توجه به تغییر الگوی مصرف در مطالعه کتاب و رشد قابل توجه مطالعه به شیوه الکترونیکی بر لزوم به روزرسانی خدمات در کتابخانه های عمومی و ساختارها و تجهیزات تاکید کرد و از اهدای ۱۲ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی استان خبر داد.

به گزارش ” پارتیان امروز” «حسین فرخنده» در آیین تجلیل از کتابداران و مروجان کتابخوانی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در سالن  کتابخانه دهخدا برگزار شد ضمن تبریک این هفته به نویسندگان، مترجمان، کتابداران و کتابفروشان به اهمیت کار دست اندرکاران حوزه کتاب اعم از نویسندگان، ناشران، کتابفروشان و کتابداران اشاره کرد و گفت: زمانی اهمیت کار کتابداران و مروجان کتاب مشخص می شود که بدانیم فرهنگ شاهراه تعالی و توسعه جامعه است و تحول در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با تحول در اندیشه ها ایجاد می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی افزود: کتابخوانی و مطالعه در هر جامعه راهگشای توسعه است و در حقیقت مسیر توسعه از کتابخوانی می گذرد.

 وی اظهار کرد: با وجود مشکلات معیشتی جامعه کتابداران اما آن چه  که آن ها را به  ادامه کار ترغیب می کند آگاهی و اثر بخشی کار آن ها در تحول جامعه است.

«فرخنده» در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم به روز رسانی  خدمات در کتابخانه های عمومی تاکید کرد و افزود: آمار نشان می دهد در کنار کتابخوانی به شکل مرسوم کتابخوانی به شیوه  الکترونیکی از رشد قابل توجهی برخوردار است و این مقوله می طلبد تا در بحث به روز رسانی منابع کتابخانه های عمومی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی باید برای اجتماعی شدن و حفظ پیوند با جامعه در این زمینه اقدامات موثری بردارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره  به نتایج تحقیق در پژوهش پیمایش مصرف کالاهای فرهنگی در استان  مبنی بر گرایش ۴۶ درصد مردم استان به کتابخوانی اظهار کرد: ۱۹٫۲ درصد جمعیت  نمونه در این پیمایش و۴۲٫۸ درصد کتابخوان ها نسبت به مطالعه کتاب به صورت الکترونیکی اهتمام می ورزند و ۸٫۲ درصد جمعیت نمونه و ۴۲٫۸ درصد افرادی که کتاب را  به صورت الکترونیکی مطالعه می کنند نسبت به مطالعه کتاب های الکترونیکی بیشتر از کتاب کاغذی رغبت نشان دادند.

حسین فرخنده ادامه داد: ۱۱درصد از جمعیت نمونه و ۵۷٫۴ درصد از کسانی که کتاب را به صورت  الکترونیکی می خوانند نیز کم تر از کتاب های کاغذی استفاده می کنند.

 وی  با اشاره به این که آمار ارائه شده بیانگر تغییر الگوی مصرف ایجاد شده است که متناسب با آن ساختارها و تجهیزات را به روز کنیم، بر این مسئله که کتاب از نیازهای فوری جامعه است، تاکید کرد.

دبیر کتابخانه های عمومی استان هم چنین با بیان این که در ۵ سال اخیر ۲۵ کتابخانه عمومی احداث، تجهیز و به بهره برداری رسیده است، گفت: اگر چه برای اخذ اعتبارات مورد نیاز به منظور تکمیل و بهره برداری بر در اولویت قرار داشتن دیگر پروژه ها هم چون بیمارستان ها تاکید شد اما باید همان اندازه که به زیرساخت های عمرانی توجه می شود به زیرساخت های کتابخوانی نیز توجه و از زیرساخت های فرهنگی غافل نشویم.

وی اضافه کرد:  اگر جامعه ای کتابخوان باشد احترام به انسان ها و محیط زیست بیشتر و هزینه نگهداری شهرها با شهروندان کتابخوان کم تر و نزاع و آسیب اجتماعی کاهش پیدا می کند.

«فرخنده» گریزی هم به وضعیت استان از لحاظ فضای کتابخوانی و رشد قابل توجه آن در سال های گذشته زد و با اشاره به قرار گرفتن در زمره ۳ استان برتر کشور به لحاظ سرانه فضای مطالعه و اقدامات خوبی که در این ۵ سال برداشته شده است، تصریح کرد: از این روی باید به  پر کردن و توسعه  منابع کتابخانه ای بیش از گذشته توجه کرد.

وی به پیگیری های انجام گرفته از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور  برای رفع این نقیضه اشاره کرد و با توجه به  این که سال گذشته ۲۷ هزار عنوان کتاب از آستان قدس از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دریافت و میان کتابخانه های عمومی استان  تزریق شد، اظهار کرد: امسال نیز پیگیر این اتفاق هستیم و تا پایان آذرماه نیز از محل سهمیه فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۲ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های استان اهدا می شود.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=763

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰