تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
3
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی

نرخ بیکاری در خراسان شمالی ۹/۷ درصد است

  • کد خبر : 1464
  • 04 اردیبهشت 1401 - 21:38
نرخ بیکاری در خراسان شمالی ۹/۷ درصد است
پارتیان امروز - سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه از افزایش نرخ بیکاری استان نسبت به کشور خبر داد.

به گزارش پارتیان امروز سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه از افزایش نرخ بیکاری استان نسبت به کشور خبر داد.

مهدی اسلام خواه نرخ بیکاری در خراسان شمالی را ۹/۷ درصد و نرخ بیکاری در کشور را ۹/۲ درصد عنوان نمود. که با توجه به این آمار استان خراسان شمالی  پنج دهم درصد از نرخ کشوری بالاتر است.

به گفته اسلام خواه در سال ۱۴۰۰ دو هزار ۲۶۰ پرونده از کارگران مشمول قانون کار در استان در مراجع سطح استان رسیدگی شده که تعداد ۴۸۵ نفر معادل ۲۲ درصد از این پرونده ها منجر به سازش شده است.

وی تعداد کل کارگران مشمول قانون کار استان را ۸۳ هزار و ۴۴۱ نفر عنوان و افزود تعداد ۲۲۶۰ نفر از این کارگران در سال ۱۴۰۰ اخراج شده اند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: براساس آخرین آمار ثبت شده در اسفند سال ۱۴۰۰، تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری ۹۱۲ نفر هستند که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ تعداد ۴۳ نفرافزایش پیدا کرده است.

اسلام خواه در خصوص سخنان  محمد وحیدی، نماینده مجلس در رابطه با آمار مهاجرت ۲۵۰ هزار نفر از استان به دلیل بیکاری اظهار داشت: اینکه این آمار بر چه مبنایی توسط این نماینده مجلس اعلام شده است جای تامل دارد ولی  مرجع اعلام آمار مرکز آمار و سازمان مدیریت کشور است و  نرخ بیکاری و اشتغال هر استان براساس جمعیت ساکن در استان محاسبه می گردد.

وی در رابطه با هدفگذاری انجام شده توسط دولت و سهمیه ایجاد اشتغال، سهم دستگاههای استان را ۱۶ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی عنوان و بیان داشت این میزان سهم اشتغال ، براساس عملکرد سالهای گذشته و ظرفیت دستگاههای استان اعلام شده است.

اسلام خواه بیشترین سهم در بخش اشتغال را مربوط به حوزه کشاورزی دانست که بر اساس زیست بوم  ملی اشتغال و تدوین سند دانش بنیان در حیطه های مختلف این طرح پیگیری خواهد شد و ابراز امیدواری نمود با توجه به ظرفیت های خوب استان  این طرح در سال جاری محقق گردد.

وی سهم استان خراسان شمالی در سال گذشته را با توجه به سامانه رصد که مبنای ایجاد اشتغال کشور می باشد ۸ هزار و ۵۵۵ شغل عنوان، و افزود: با توجه به عملکرد خوب استان ۸ هزار و ۹۰۰ سهم اشتغال ایجاد شده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی ۱۰۰ هزار خانوار از جمعیت استان را  دچار فقر مطلق دانست و افزود: با راه اندازی سامانه حامی و با استفاده از ظرفیت برخی دستگاهها از جمله کمیته امداد امام خمینی، تبلیغات اسلامی ،فرمانداران ، سپاه حضرت جواد الائمه و ائمه جمعه با سه معیار خوراک ،پوشاک و مسکن این افراد شناسایی و در سامانه ثبت و  حمایت خواهند شد.

لازم به ذکر است خراسان شمالی رتبه دوم را در شاخص فقر در سطح کشور دارد و  بیش از ۶۰ هزار و ۲۵۵ خانوار با جمعیتی حدود ۱۱۲ هزار نفر در استان خراسان شمالی زیر پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

 

 

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=1464

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰