تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
4

نظامی شاعری تلفیقی/بزرگان جهان در برابر فرهنگ ایرانی سر تعظیم فرود آورده اند

  • کد خبر : 6912
  • 21 اسفند 1402 - 17:23
نظامی شاعری تلفیقی/بزرگان جهان در برابر فرهنگ ایرانی سر تعظیم فرود آورده اند
دکتر علیرضا قیامتی دکترای زبان و ادبیات فارسی در آیین اختتامیه پویش نظامی خوانی گفت:نظامی هم در اشعار عارفانه و هم در اشعار عاشقانه تبحر داشته و پیوند دهنده هویت ایرانی و هویت اسلامی است.

به گزارش پارتیان امروز، دکتر علیرضا قیامتی ، طبق اعلام یونسکو زبان ایرانی را عاشقانه ترین زبان دنیا دانست و گفت: نظامی بزرگ ترین شاعر عاشقانه سرای جهان و بزرگترین شاعر داستان های بزمی جهان است.

وی با اشاره به اذعان ۶۰ درصد پژوهشگران غربی مبنی فردوسی را نیز بزرگترین شاعر حماسه سرای دنیا دانست.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد بنیاد فرهنگ تمدن غرب را ایلیاد و اودیسه دانست و افزود: اما در ایلیاد و اودیسه در بیان پیام های اخلاقی ، دادورزی، یاری ستمدیدگان ، چهره بانوان وجود نداشته در حالی که در آثار نظامی تمامی این موراد به چشم خورده و از این رو نظامی قابل قیاس با هیچ اثر ادبی در جهان نمی باشد.

وی با اشاره به عاشقانه بودن داستان های نظامی بیان داشت: در داستان های نظامی هم حرف عشق را زده و هم حرف اخلاق و اندرز و و مسایل اخلاق را و به نوعی نظامی پیوند دهند هویت علمی  ایرانی و اسلامی است.

دکتر قیامتی با تاکید بر توجه بیشتر به اشعار نظامی در کشور بیان داشت: در زبان هایی مثل اردو و پشتو از شعر نظامی تقلید شده ، اما در کشور ما به نظامی کم تر پرداخته شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به زبان های مختلف در ایران ،  ایران را کشوری رنگین کمانی دانست و گفت: ایران رنگین کمانی بزرگ است و همه زبان های مختلف هویت و جان ایران هستند.

وی شاعران را جهانی و میراث مشترک برای همگان بیان کرد و افزود: اگرچه نظامی متعلق به گنجه است ، اما نظامی متعلق به فرهنگ ایران است چرا که گنجه در قدیم بخش کوچکی از سرزمین بزرگ ایران بوده است.

این نظامی شناس با توجه به حکیم بودن نظامی گفت: نظامی در تمامی حوزه ها از جمله دانش پزشکی و اختر شناسی سرآمد همگان بوده است.

وی یگانه پرستی را اوج داستان های نظامی دانست و افزود: نظامی با وجود اینکه شعر اخلاق و عاشقانه را جدا می کند اما در همین آثار عاشقانه هم یگانه پرستی و هم در اخلاق گرایی در اوج قرار دارد و هیچ گاه عاشقانه های نظامی هوسناک نشده و همیشه عشق لاهوتی و عشق واقعی سرآمد است.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=6912

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰