تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
2

چه مدت برای عملیاتی‌شدن نتایج سفر به ترکمنستان لازم است؟!

  • کد خبر : 5454
  • 13 مهر 1402 - 22:53
چه مدت برای عملیاتی‌شدن نتایج سفر به ترکمنستان لازم است؟!

علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان سه شنبه گذشته در صدر هیئت تجاری و اقتصادی به ترکمنستان سفر کرد؛ با توجه به موضوعاتی که در اخبار منتشر شده است باید دید خروجی اجرایی و عملی این سفر در آینده چه خواهد بود! به گزارش پارتیان امروز ؛ در ماه گذشته برخی از استانداران کشور، به سفرهای خارجی رفته […]

علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان سه شنبه گذشته در صدر هیئت تجاری و اقتصادی به ترکمنستان سفر کرد؛ با توجه به موضوعاتی که در اخبار منتشر شده است باید دید خروجی اجرایی و عملی این سفر در آینده چه خواهد بود!

به گزارش پارتیان امروز ؛ در ماه گذشته برخی از استانداران کشور، به سفرهای خارجی رفته و تفاهم‌نامه‌هایی را به امضاء رسانده‌اند، از آنجایی که افکار عمومی پیگیر نتایج این سفرهاست، باید از استانداران پیگیری کرد که چه مدت وقت نیاز است تا نتایج عملی و خروجی‌های اجرایی سفر به کشورهای مختلف مشخص شود.

یکی از همین سفرها توسط استاندار گلستان صورت گرفته است. استاندار گلستان در گزارشی که روابط عمومی استانداری از نتایج دیدار زنگانه با وزیر محیط زیست ترکمنستان در عشق آباد، منتشر کرد گفت: منشا ۹۰ درصد گرد و غبارهای این استان خارجی است و پیشگیری از وقوع و تکرار این پدیده به افزایش همکاری گلستان با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان به عنوان منشا گرد و غبار نیاز دارد.

علی‌محمد زنگانه افزود: در این راستا دیدار و مذاکره‌ای با مقام‌های مربوط کشور ترکمنستن انجام تا بتوان اقدامات در این حوزه اجرایی شود.

ایجاد کمربند سبز، کشت شور ورزی و اجرایی طرح‌هایی مانند نجات بخشی تالاب گمیشان که بخشی از آن مشترک با کشور ترکمنستان است، از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار استاندار با وزیر محیط زیست ترکمنستان طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

طی سال های اخیر، بیابان قره قوم ترکمنستان که در همسایگی استان گلستان قرار دارد، یکی از تهدیدهای گرد و غبار این استان به شمار می‌رود و تهدید این پدیده تا استان‌های همجوار استان خراسان شمالی و رضوی و بخشی از مازندران رسیده است.

استاندار گلستان سه‌شنبه چهارم مهرماه سال ۱۴۰۲به همراه تعدادی از مسئولان استان راهی ترکمنستان شد تا مقدمات عملیاتی‌شدن تفاهم‌نامه همکاری بین این گلستان و استان «بالکان‌آباد» ترکمنستان فراهم شود.

به گفته علی محمد زنگانه، در این سفر آسان سازی تردد مرزی و صدور روادید، بازسازی مسیر عبوری بین گلستان و ترکمنستان، راه‌اندازی بازارچه‌های مشترک از جمله حسنقلی گمیشان، فراهم‌سازی تهاتر کالا و انجام مبادلات با ارز ملی ۲ کشور، برقراری پروازهای مستقیم بین گلستان و عشق‌آباد، پیگیری تفاهم‌نامه دانشگاه نیازاُف و علوم کشاورزی منابع طبیعی گرگان، آسان‌سازی تردد گردشگری بین ۲ کشور به ویژه گلستان و عشق‌آباد و حل معضل ریزگردها با منشا ترکمنستان و ایجاد کمربند سبز و عملیاتی شدن طرح بیابان زدایی در شمال گلستان از جمله مهم‌ترین محورهای مذاکره و پیگیری هیئت گلستان است.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=5454

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰