تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ 20 ذو القعدة 1445 Monday, 27 May , 2024
2

امانت کتاب در خراسان‌شمالی ۱۵ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 7045
  • 24 اسفند 1402 - 23:31
امانت کتاب در خراسان‌شمالی ۱۵ درصد افزایش یافت
مهدی آریان روز پنجشنبه اظهار کرد: نرخ امانت کتاب در خراسان شمالی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۸۹.۳۹ جلد کتاب است.

به گزارش پارتیان امروز، مهدی آریان روز پنجشنبه اظهار کرد: نرخ امانت کتاب در خراسان شمالی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۸۹.۳۹ جلد کتاب است.

وی افزود: استاندارد فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری (ایفلا) در سرانه امانت کتاب به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۳۵۰ جلد کتاب است که این سرانه در ۱۵ کشور برتر دنیا یکهزار و ۱۳۰ جلد کتاب است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی تصریح کرد: اینک در کتابخانه های عمومی استان یک میلیون و ۱۷ هزار جلد کتاب وجود دارد که این شاخص نسبت به پارسال پنج درصد رشد داشته است.

به گفته آریان؛ سرانه تعداد کتابخانه ها به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت محاسبه می شود که این سرانه در خراسان شمالی حدود ۱۱۶ جلد است.

وی سرانه کتاب براساس استانداردهای «ایفلا» ۱۵۰ جلد کتاب و در ۱۵ کشور برتر دنیا ۶۳۰ جلد کتاب عنوان کرد.

آریان با بیان اینکه در خراسان شمالی ۷۶ باب کتابخانه فعال است، خاطرنشان کرد: استاندارد فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری (ایفلا) در سرانه تعداد کتابخانه های عمومی به ازای هر ۲۵ هزار نفر ۳.۱ باب کتابخانه است که اینک در این استان ۲.۱۷ باب کتابخانه وجود دارد.

وی زیر بنای کل کتابخانه های عمومی استان را ۲۶ هزار و ۴۴۷ متر مربع عنوان کرد و گفت: در شاخص سرانه زیر بنا نیز که به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت سنحیده می شود استاندارد ایفلا ۲.۸ متر مربع است که خراسان شمالی در این شاخص ۳.۱ متر مربع و از میانگین جهانی بالاتر است.

آریان تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان را نیز ۶۱ هزار نفر دانست و یادآور شد: استاندارد ایفلا در شاخص نرخ عضویت در کتابخانه های عمومی ۱۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر است که این شاخص در استان ۶.۹۵ است.

خراسان شمالی یک میلون نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=7045

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰