تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ 23 ذو القعدة 1445 Thursday, 30 May , 2024
4
به همت موسسه فرهنگی، هنری اویلان خراسان شمالی؛

آیین نکوداشت شاعر نامدار «مختومقلی فراغی» برگزار شد

  • کد خبر : 7239
  • 13 اردیبهشت 1403 - 14:12
آیین نکوداشت شاعر نامدار «مختومقلی فراغی» برگزار شد
دویست و نود و یکمین آیین نکوداشت «مختومقلی فراغی» از سوی موسسه فرهنگی، هنری اویلان خراسان شمالی با استقبال پرشور علاقه مندان در مجتمع فرهنگی و هنری گلشن بجنورد برگزار شد.

به گزارش پارتیان امروز ، «علی رهبر» مدیرعامل موسسه خانه فرهنگ ترکمن، در این آیین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد با اشاره به این که بدون شک اصالت هر ملتی ریشه در فرهنگ و تاریخ آن ملت دارد که بیانگر عزمت و اقتدار آن ملت است گفت: بی گمان ریشه فرهنگ در مفهوم هویت بشری خود شامل زبان، پوشش، گویش و مفاخر و آثار فرهنگی مختص آن است، اما نمود بارز آن در مفاخر و آثار به جای مانده از مفاخر خواهد بود.

«رهبر» با بیان این که گستره ایران فرهنگی ما مهد بزرگان بسیاری است که از دیرباز در تمدن بشری اثرگذار بوده اند، اظهارداشت: هر چند در برخی از کشورهای همسایه به دلیل نداشتن ریشه های فرهنگی مستقل به دنبال ایجاد ریشه فرهنگی مستقل برای خود از طریق مصادره مفاخر فرهنگی بودند، اما می توان گفت این مفاخر هم چون هویت همیشه خلیج فارس ایران، گسستی از فرهنگ ایرانی خود نخواهد داشت و به طور قطع مختومقلی فراغی یکی از مفاخر ایران زمین است که اگر چه در بین یکی از اقوام کهن و لاینفک متولد شده، اما متعلق به تمامیت بشر است و باید تمام مردم ایران بیش از پیش او را شناخته و جهانیان را با آثار وی آشنا سازند.

وی ادامه داد: این شاعر شهیر ترکمن در عرفان و حکمت تامل کرده و سال های عمر خود را در راستای وحدت بخشی به ملت خود صرف و همواره سعی و تلاش کرده و به شناختی عمیق از معرفت و معنا رسیده است.

مدیرعامل موسسه خانه فرهنگ ترکمن ، اشعار این عارف فرزانه را تجلی شناخت و معرفت دانست به نحوی که در گستره دیوان اشعار خود چیزی جز صلح، دوستی، محبت و معرفت را جای نداده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به شناخت عمیق این شاعر و عارف از بزرگان ادب فارسی هم چون حافظ، سعدی، مولوی و عمر خیام و تاثیرپذیری اش از آن ها در سبک شعری خود سخن اشاره کرد و ادامه داد: توجه بسیار او به شعرای کلاسیک ایران زمین از دیگر ویژگی های مختومقلی فراغی است و آنگونه که از آثار وی برمی آید، این شاعر با زبان فارسی آشنایی کامل داشته است و از گنجینه ادب فارسی کسب فیض کرده است.

از نگاه او، تبلور ادبیات مختومقلی به عنوان اصلی ترین نمونه ادبیات ترکمن و ظهور بزرگان ادب فارسی هر دو در بستری از پیوندها و همانندی های انکارناپذیر فرهنگی و اخلاقی را میسر کرده است، ضمن این که او نه تنها ادبیات فارسی بلکه ادبیات ملل شرق را نیز فرا گرفته و شعر و سخن خود را در خدمت اجرای اندیشه های اخلاقی، عرفانی و اجتماعی قرار داده است.

«رهبر» با اشاره به این که کاربرد واژه های شعر فارسی در ادبیات شعر او بسامد بالایی دارد به گونه ای که می توان مدعی بود این ویژگی یکی از رموز ماندگاری شعر مختومقلی فراغی است، تصریح کرد: خردگرایی از دیگر ویژگی های اشعار اوست و از این حیث، او را با رودکی، فردوسی، سعدی و ناصرخسرو مقایسه کردند.

وی از موسسه فرهنگی اویلان خراسان شمالی خواست تا این شاعر نامدار ترکمن را از حیث ادبیات تطبیقی به مردم معرفی کند و از آنجایی که خراسان شمالی گنجینه فرهنگ هاست، بستری در این استان فراهم و تمام مفاخری که در استان قابل شناسایی طی یک هفته معرفی و در سطح ملی نیز در این راستا قدم برداشته شود.

دکتر « ناصرقلی سارلی» عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی با بیان این که مختومقلی فراغی در میان شاعران ترکمن جایگاه ویژه ای دارد و هر چند او را فردوسی زبان ترکمنی می خوانند، اظهارداشت: اما مختوم قلی همزمان فردوسی ترکمن هاست به واسطه این که بنیان گذار دوره نوین ادبیات شعر ترکمن هاست و هم مولوی ترکمن هاست زیرا همان سوز و گداز عاشقانه و عارفانه و معارف الهی که در آثار مولوی وجود دارد در جای جای اشعار مختومقلی حضور و نمودی برجسته دارد.

وی ادامه داد: همزمان مختومقلی سعدی ترکمن هاست، زیرا همان فصاحت و بلاغتی دارد که سعدی در میان شاعران فارسی گودارد و همان اندازه که اشعار سعدی در زبان فارسی ضرب المثل های بسیاری را به ارمغان آورده است، در اشعار مختومقلی ضرب المثل های بسیاری وجود دارد که نمی دانیم ضرب المثلی که در شعر او جای گرفته یا شعری است که مختومقلی سروده است.

دکتر «سارلی» خاطرنشان کرد: همانگونه که در خانه هر ایرانی در کنار قرآن، دیوان حافظ وجود دارد، در خانه هر ترکمنی یک دیوان مختومقلی وجود دارد و از این روی همزمان حافظ ترکمن هاست و در حقیقت، مختومقلی جامع هر ۴ شخصیت بزرگ شعر فارسی در میان ترکمن هاست.

بر اساس این گزارش، در این مراسم علاوه بر هنرمندان موسیقی ترکمن گلستانی، قرائت اشعاری در وصف مختومقلی از سوی شاعران ترکمن انجام و از ۳ فعال فرهنگی ترکمن نیز تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، در این آیین از پایگاه خبری، تحلیلی ترکمن در خراسان شمالی با عنوان اویلان هم رونمایی شد.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=7239

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰