تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ 20 ذو القعدة 1445 Monday, 27 May , 2024
1

انجام ۷۵ درصد تعهدات مشاغل خانگی در خراسان شمالی/ نرخ بیکاری پاییز در کشور به ۷.۶ درصد رسید

  • کد خبر : 6601
  • 20 دی 1402 - 13:17
انجام ۷۵ درصد تعهدات مشاغل خانگی در خراسان شمالی/ نرخ بیکاری پاییز در کشور به ۷.۶ درصد رسید

پارتیان امروز-معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری در دولت سیزدهم روند رو به کاهش دارد به طوری که این رقم در پاییز امسال به ۷.۶ درصد رسید.   به گزارش پارتیان امروز ، محمود کریمی بیرانوند روز چهارشنبه در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری خراسان‌شمالی […]

پارتیان امروز-معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری در دولت سیزدهم روند رو به کاهش دارد به طوری که این رقم در پاییز امسال به ۷.۶ درصد رسید.

 

به گزارش پارتیان امروز ، محمود کریمی بیرانوند روز چهارشنبه در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری خراسان‌شمالی اظهار کرد: فضای کسب و کار در دولت سیزدهم مسیر رو به رشد داشته است به طوری که از تابستان ۱۴۰۰ تا ۹ ماهه امسال آمارها نشان می هد بازار کار در استان ها روبه رشد بوده است.

وی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی نیز با نیم درصد افزایش به ۴۱.۵ درصد رسید و جمعیت شاغل و جمعیت فعال نیز افزایش یافت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: میزان ورودی به بازار کار در این دولت در پاییز امسال ۶۱۲ هزار نفر ثبت شده است، این رقم از تابستان سال ۱۴۰۰ تا پاییز امسال روند مثبت و صعودی داشته است و به صورت پلکانی افزایش یافته است.

کریمی بیرانوند اظهار کرد: همچنین خالص اشتغال هر فصل در کشور از تابستان ۱۴۰۰ تا ۹ ماهه امسال روند صعودی و مثبت داشت به طوری که در سه فصل اول امسال براساس گزارش مرکز آمار، خالص اشتغال بیش از ۷۰۰ هزار نفر بود.

وی گفت: اکنون ۸.۱ درصد از جمعیت شاغل کشور اشتغال ناقص دارند به این معنا که این افراد کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار دارند که البته تلاش می شود تا پایان دولت سیزدهم، این وضعیت بهبود یابد.

کریمی بیرواند با اشاره به راه اندازی سامانه جستجوی شغل از دستگاههای فرهنگی و تبلیغی خواستار اطلاع رسانی در خصوص این سامانه به جامعه هدف شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به اهمیت آموزش فرهنگ کار و مهارت،حل مشکل بیکاری را در منابع ندانست و افزود: دستگاههای فرهنگی و آموزشی می توانند با آموزش فرهنگ کار و مهارت در خصوص رفع مشکل بیکاری گام های مثبتی را بردارند.

وی در خصوص تعهدات مشاغل خانگی نیز اظهار کرد: خراسان شمالی ۷۵ درصد از تعهدات اشتغال خود را انجام داده است.

نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان ۱۱.۴ درصد

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی نیز در ۲ سال اخیر از ۱۳.۸ درصد به ۱۱.۴ درصد رسیده است و بر این اساس اختلاف در بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی و کل بیکاران به ۳.۵ درصد رسیده است.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه دولت توجه خاص به اشتغال بانوان دارد، اظهار کرد: افزایش ۵۰۰ هزار نفری جمعیت فعال بانوان، افزایش ۶۰۰ هزار نفری جمعیت شاغل بانوان و کاهش ۵۰ هزار نفر جمعیت بیکار زنان از دستاوردهای این دولت است.

وی گفت: نرخ بیکاری زنان در این دولت از ۱۵.۷ درصد به ۱۴.۲ درصد و نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی این قشر نیز از ۲۲.۶ درصد به ۱۹.۴ درصد رسیده است و نیمی از بانوان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور شاغل هستند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این دستاوردها در نتیجه اهتمام دولت برای بهبود فضای کسب و کار به دست آمده است و نشان از پاسخگو بودن مسوولان در این دولت در زمینه اشتغال دارد.

وی گفت: نظارت های جدی در طرح های اشتغالزایی و احیای ۶ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی راکد و بازگشت به فعالیت آنان هم در این باره موثر بوده است.

کریمی بیرانوند افزود: دولت در ایجاد اشتغال از کمیت عبور کرده و اکنون هدف ما ارتقای کیفیت در این زمینه است.

وی با تاکید بر نقش کسب و کارهای خرد در رونق اشتغال، گفت: ۸۰ درصد از بار اشتغال بر دوش مشاغل خرد است از این رو باید در پرداخت تسهیلات به این مشاغل توجه ویژه شود زیرا این کسب و کارها نقش ارزنده در ارتقای وضعیت اشتغال در کشور دارند.

دیدار با استاندار خراسان شمالی و حضور در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان از برنامه های سفر یکروزه معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خراسان شمالی بود.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=6601

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰