تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ 20 ذو القعدة 1445 Monday, 27 May , 2024
2
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

خراسان شمالی گنجینه تنوع زیستی

  • کد خبر : 4134
  • 02 خرداد 1402 - 0:34
خراسان شمالی گنجینه تنوع زیستی
پارتیان امروز - استان خراسان شمالی به عنوان يك گنجينه تنوع زيستي و بی نظير در بحث زيستگاه های كشور محسوب مي شود و از جمله استان های خاص به لحاظ دارا بودن زيستگاه هاي طبيعي در كشور به شمار می رود كه چند اكوسيستم مختلف را در خود جاي داده است.

به گزارش پارتیان امروز ؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی به مناسبت اول خرداد روز جهانی تنوع زیستی گفت: استان خراسان شمالی به عنوان یک گنجینه تنوع زیستی و بی نظیر در بحث زیستگاه های کشور محسوب می شود و از جمله استان های خاص به لحاظ دارا بودن زیستگاه های طبیعی در کشور به شمار می رود که چند اکوسیستم مختلف را در خود جای داده است.

دکتر رضا شکاریان افزود: وجود اکوسیستم های متفاوت خرزی ، کوهستانی ، بیابانی و نیمه بیابانی باعث شده تا این استان به مثابه ایرانی کوچک باشد.

‌وی با بیان اینکه خراسان شمالی از لحاظ طبیعی بسیارغنی است، اظهار داشت: وجود اقلیم های مختلف و به تبع آن پوشش گیاهی و جانوری متفاوت باعث شده با طی مسافتی حدود یک ساعت از جنگل های هیرکانی غرب استان که زیستگاه مرال است به منطقه بیابانی پناهگاه حیات وحش میاندشت زیستگاه یوزپلنگ آسیایی با پوشش گیاهی تاغ و گز و مناطق کوهستانی زیستگاه قوچ اوریال بزرگترین گوسفند وحشی سرزمین ایران و جنگل های اورس رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نماد زیست محیطی استان را قوچ اوریال عنوان کرد و گفت: پارک ملی سالوک و ساریگل اسفراین محل زیست این نوع قوچ در کشور هستند و می توان قوچ اوریال این دو منطقه را خالص ترین قوچ از نظر ژن دانست.

دکتر شکاریان افزود: در این استان سه پارک ملی سالوک و ساریگل در اسفراین و ضامن آهو در جاجرم، چهار منطقه حفاظت شده سالوک و ساریگل در اسفراین، قرخود در مانه و سملقان، گلول و سرانی در شیروان، یک پناهگاه حیات وحش در منطقه میاندشت جاجرم و سه آثار طبیعی و ملی و نیز ذخیره گاه زیست کره کپه داغ در شهرستان شیروان قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه این استان زیستگاه بیش از ۵۰ گونه پستاندار  بیش از ۱۴۰ گونه پرنده، ۴ گونه دوزیست، ۸ گونه ماهی و بیش از ۵۰ گونه خزنده است، خاطر نشان کرد: وجود گونه های جانوری همچون قوچ اوریال، کل و بز، آهو، پلنگ ایرانی، یوزپلنگ، خرس قهوه ای، گربه وحشی، گربه پالاس، گربه جنگلی، کاراکال، عقاب طلایی، هما، قرقاول، هوبره، کبک دری ، بالابان، طرلان، کرکس مصری، انواع سهره، دارکوب قهوه ای و انواع پرندگان شکاری و جنگل های ارس و بلوط، مراتع متراکم گون، کلاه میرحسن و چوبک تنها بخش کوچکی از تنوع گونه ای این استان را دربر می گیرند.

این مقام مسئول اظهار کرد: هر ساله آبگیر ها و سدها و رودخانه های این استان میزبان گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر مانند اردک سر سبز، خوتکا، اردک سرحنایی، چنگر، فلامینگو، باکلان، اگرت، حواصیل خاکستری، کاکایی، فیلوش، بوتیمار، اردک تاجدار، کشیم و … می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: وجود ۱۳هزار و ۶۹۵ هکتار ذخیره گاه جنگلی اعم از گونه های ارس، فندق، زالزالک، گردو وحشی و بلوط و شناسایی ۱۱۰۰گونه گیاهی که حدود ۱۵۰ گونه آن دارویی است، باعث شده این استان از نظر تنوع پوشش گیاهی نیز جایگاه ویژه ای در سطح کشور داشته باشد.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=4134

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰