تاریخ : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 ذو القعدة 1445 Monday, 20 May , 2024
1

عضو انجمن عکاسان ایران: پرهیز از نگاه سطحی، رمز خلق اثر ماندگار

  • کد خبر : 5162
  • 15 شهریور 1402 - 12:28
عضو انجمن عکاسان ایران: پرهیز از نگاه سطحی،  رمز خلق اثر ماندگار

به گزارش پارتیان امروز، «سبحانی» داور بخش عکس نخستین سوگواره ملی عاشورا به میزبانی خراسان شمالی در گفت و گو با ستاد خبری این رویداد ملی، با اشاره به استقبال خوب هنرمندان از این بخش سوگواره، پرداختن به اتفاق های خوبی هم چون به تصویر کشیدن آیین های متعدد از اقوام مختلف کشو را حسن آثار […]

به گزارش پارتیان امروز، «سبحانی» داور بخش عکس نخستین سوگواره ملی عاشورا به میزبانی خراسان شمالی در گفت و گو با ستاد خبری این رویداد ملی، با اشاره به استقبال خوب هنرمندان از این بخش سوگواره، پرداختن به اتفاق های خوبی هم چون به تصویر کشیدن آیین های متعدد از اقوام مختلف کشو را حسن آثار رسیده برشمرد و گفت: با این وجود نباید از این مسئله غافل شد که عکاسی عاشورایی به واسطه تکرار هر ساله این رویداد، بسیار سخت است و گرفتن عکس تازه و متفاوت که نگاه بیننده را به خود جلب کند کار آسانی نیست .

«سبحانی» اضافه کرد: با این تعاریف، در بخش تک عکس آثار رسیده کیفیت مطلوبی داشت.

دبیر بخش عکس نوشت نشریه حرم و آستان قدس ، راه برون رفت از تکرار در عکاسی عاشورایی را گذر از سطح و رسیدن به عمق عنوان و تصریح کرد: عکاسان باید لایه های رویی ماجرا را کنار بزنند و با آگاهی نسبت به زوایای مختلف این آیین هم چون چرایی پوشش، ابزارها و ادوات و رنگ ها و توجه به تفاوت های موجود در اجرای مناطق مختلف و آیین ها و… به قصه برسند و اثری تاثیرگذار خلق کنند.

این هنرمند که کسب نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را در کارنامه هنری اش دارد، با اشاره به این که متاسفانه در بخش اعظم آثار رسیده با وجود زیبایی شنایی بصری آگاهی کم تر بود و این به هنرمندان عکاس شرکت کننده در سوگواره برمی گردد نه رویداد ملی سوگواره، گفت: لازمه برطرف کردن این مشکل عکاسان، در دوره های بعد جهت دهی به هنرمندان است و می توان در قالب تعریف پروژه عکاسان را عمیق تر درگیر کرد.

برگزیده ۵۰ جشنواره ملی و بین المللی عکاسی،عکاسی را سریع ترین رسانه موجود به لحاظ بصری در میان هنرهای بصری، فیلم، گرافیک و نقاشی و طراحی و … برشمرد و نقش رویدادهایی از این دست را در معرفی ظرفیت ها در حوزه عکاسی مذهبی بسیار موثر دانست.

«سبحانی» خاطرنشان کرد: جلوه های بصری بسیاری در آیین های عاشورایی داریم که اگر عکاسی، به خوبی از پس آن برآید سوگواره های بزرگ می توانند بستری برای نمایش چنین آثاری به ویژه برای مخاطبان عام باشند.

داور بخش عکس نخستین سوگواره ملی هنری عاشورا، در این خصوص که عکس صرفا هنر نیست و یک رسانه است، به این پرسش که آثار ارائه شده در سوگواره تا چه اندازه به عنوان یک رسانه تاثیرگذار بیانگر تبیین مفاهیم دینی اثرگذار هستند، گستردگی و تنوع آثار ارائه شده از اقلیم های مختلف را بیانگر همین مسئله دانست.

این هنرمند البته پیشنهادی هم در صورت تداوم این رویداد در خراسان شمالی ارائه داد و گفت: به نظر می رسد خراسان شمالی این ظرفیت را دارد تا در بخشی از سوگواره به آیین های عزاداری در خراسان شمالی پرداخته شود.

بر اساس این گزارش، نخستین سوگواره ملی هنری عاشورا از شانزدهم تا نوزدهم ماه جاری به میزبانی خراسان شمالی و با حضور ۲۱ اثر راه یافته به مرحله نهایی در بخش تعزیه برگزار می شود.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=5162

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰