تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
11

جریمه بانکهای استان به دلیل عدم تناسب میزان منابع و مصارف/ جذب ۹۸ درصدی بودجه برای پرداخت تسهیلات به افراد تحت کمیته امداد و بهزیستی

  • کد خبر : 2326
  • 26 مرداد 1401 - 16:12
جریمه بانکهای استان به دلیل عدم تناسب میزان منابع و مصارف/ جذب ۹۸ درصدی بودجه برای پرداخت تسهیلات به افراد تحت کمیته امداد و بهزیستی
دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای خراسان شمالی گفت: باتوجه به محرومیت استان میزان پرداخت تسهیلات بانکهای عضو کمیسیون هماهنگی بانکها همواره از میزان منابع بیشتر است که موجب جریمه بانکها از سوی بانک مرکزی می شود.

به گزارش پارتیان امروز؛ کمیسیون هماهنگی بانکهای استان خراسان شمالی با عضویت ۱۳ بانک دولتی و خصوصی تشکیل شده است که بانکهای ملی، ملت، مسکن، کشاورزی، رفاه، صادرات، سپه، تجارت، توسعه صادرات، پست بانک، صنعت و معدن، صندوق قرض الحسنه مهر ایران، توسعه تعاون  اعضای آن هستند.

علی اصغر هدایتی، دبیرشورای هماهنگی بانکهای استان خراسان شمالی گفت: منابع بانکهای این کمیسیون با رشد ۸٫۴۴ درصدی نسبت به سال گذشته در پایان تیر ماه به ۱۸۹۷۲۸ هزار میلیارد ریال رسیده است. بانک سپه با ۲۱٫۵ درصد با توجه به ادغام بانکهای نظامی در آن بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و بانک ملی با ۱۲٫۷ و کشاوری با ۱۱٫۸ درصد جایگاه بعدی قرار دارند.

هدایتی با اشاره به عدم تناسب میزان منابع و مصارف بانکهای استان گفت: استان ما با توجه به محرومیتی که دارد همواره میزان مصارف ما بیشتر از منابع است و این امر موجب می شود که بانکهای استان توسط بانک مرکزی جریمه شوند.

رئیس اداره امور شعب بانک ملی ادامه داد: بر اساس قوانین سیستم بانکی مصارف نسبت به منابع بانکی نباید از ۸۰ درصد تجاوز کند در حالی که در سال ۱۴۰۰ این نسبت ۱۲۹ بوده و تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ به ۱۳۱ درصد رسیده است.

علی اصغر هدایتی ادامه داد: در سال گذشته میزان مصرف منابع بانکها  ۲۲۵۹۳۰ میلیارد ریال بوده است که با افزایش ۱۰٫۱۸ درصدی به ۲۴۸۹۲۸میلیارد ریال رسیده است.همچنین به ترتیب بانکهای کشاورزی ، ملت و ملی بیشترین مصارف را داشته اند.

هدایتی با اشاره به منابع های ارزی بانک های استان بیان کرد: منابع ارزی استان بسیار اندک است و در مجموع نزدیک به ۳ میلیون دلار است، این منابع تا پایان تبر ماه با افزایش ۵۰٫۵ درصدی نسبت به سال گذشته معادل ۹۲۰ میلیارد ریال است.

 

قطع پرداخت تسهیلات بانکی با ادامه همین روند

دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان گفت : در صورت ادامه این روند و عدم تناسب میزان منابع و مصارف ، بانک های استان اجازه پرداخت تسهیلات را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: اشخاص حقیقی با میزان سپرده های بالا و صنایع استان میتوانند با انتقال منابع مالی خود به بانکهای استان این تناسب را بهبود ببخشند تا به حد استاندارد سیستم بانکداری برسد.

هدایتی مطالبات  غیر جاری بانکهای استان را نیز یکی دیگر از مشکلات دیگر عنوان کرده و افزود: تا پایان تیر ماه ۱۴۰۱ مطالبات غیرجاری بانکهای استان با افزایش ۲۵٫۱۵ درصدی به میزان ۶۷۱۵ میلیارد ریال رسیده است که این مبلغ تسهیلاتی است که مشتریان اقساطش را پرداخت نکرده اند.

وی افزود: تقاضا داریم که دریافت کنندگان تسهیلات اقساطشان را در سررسید های مشخص شده پرداخت کنند تا به نوعی بتوانیم همین منابع را در اختیار دیگر متقاضیان تسهیلاتی بانکی قرار دهیم

علی اصغر هدایتی دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای خراسان شمالی

علی اصغر هدایتی دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای خراسان شمالی

عدم دسترسی به ضامن ، عامل اصلی وجود ۷۰۰۰ متقاضی درصف پرداخت

علی اصغر هدایتی تعداد افراد متقاضی وام ازدواج در صف پرداخت را ۷۰۰۰ مورد عنوان کرده و گفت: در سال ۱۴۰۱ این مقدار نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و علت اصلی آن عدم دسترسی به ضامن است، باتوجه به افزایش مبلغ و مدت زمان بازپرداخت وام ها شرایط برای زوجها سخت کرده است.

هدایتی افزود: تا کنون ۴۲۵۵ فقره وام ازدواج توسط بانکهای عضو کمیسیون هماهنگی بانکها پرداخت کرده ایم ، در موضوع وام ازدواج هم به محض تکمیل پرونده متقاضی نهایتا تا ۷۲ ساعت بعد وام پرداخت می شود و سیستم بانکی مشکلی در این زمینه ندارد.

وی با اشاره به پرداخت ۲۷۸۲ فقره وام فرزند آوری در استان ادامه داد: بر اساس وظایفی که مشخص شده است، تمام بانکهای دولتی و خصوصی که در سامانه وام فرزند آوری قرار گرفته اند درصورت درخواست و ثبت نام اشخاص باید تسهیلات را به متقاضی پرداخت کنند.

 

۱۲۰۰۰۰ میلیارد ریال تعهدات سیستم بانکی در سفر ریاست جمهوری

علی اصغر هدایتی گفت: طی سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی، ۱۲۰۰۰۰ میلیارد ریال سیستم بانکی متعهد شده است که در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تهیلات به طرح هایی که توسط دستگاه های اجرایی تایید می شود پرداخت نماید و این مبلغ میتواند موجب تولید و اشتغال زایی در استان شود.

هدایتی افزود: در سال گذشته در موضوع بند ب تبصره ۱۶ کمیته امداد و بهزیستی بهترین عملکرد را داشته ایم و توانستیم ۹۸ درصد بودجه را برای پرداخت تسهیلات جذب کرده ایم. در سال جدید نیز در بخش وام های بهزیستی و کمیته امداد افزایش خوبی در داشته ایم.

وی ادامه داد: تنها برای کمیته امداد ۴۵۰۰ ریال میلیارد تخصیص اعتبار برای بانکها صورت گرفته که در قالب وام قرض الحسنه با نرخ ۴ درصد تا مبلغ ۱ میلیارد ریال و اگر به صورت مجتمع باشد تا ۲۰ میلیارد ریال پرداخت می شود.

 

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=2326

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰