تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ 20 ذو القعدة 1445 Monday, 27 May , 2024
6
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی خبر داد

کاهش محسوس موارد عبور غیرمجاز از مرز/ افزایش کیفرخواست شفاهی و مجازات های جایگزین حبس در حوزه قضایی راز و جرگلان

  • کد خبر : 2625
  • 22 شهریور 1401 - 1:27
کاهش محسوس موارد عبور غیرمجاز از مرز/ افزایش کیفرخواست شفاهی و مجازات های جایگزین حبس در حوزه قضایی راز و جرگلان
پارتیان امروز- رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در جریان سفر به راز و جرگلان با مدیران، قضات و کارکنان این حوزه قضایی دیدار کرد و عملکرد دادگستری، دادسرای عمومی و انقلاب و شورای حل اختلاف این شهرستان را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد

به گزارش پارتیان امروز ، حجت الإسلام والمسلمین رضا براتی زاده، ضمن شرکت در سومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این شهرستان در سال جاری -که با دستور کار پیشگیری از تصادفات و سوانح رانندگی برگزار شده بود- به آمار افزایشی مصادیق ایراد صدمه بدنی ناشی از تصادفات در پنج ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل در شهرستان رازوجرگلان اشاره و حسب مورد نکات و بایسته هایی را به منظور رفع مشکلات مربوط به زیرساخت های جاده ای متذکر شد.
براتی زاده با اشاره به موقعیت مرزی منطقه رازوجرگلان و مجاورت با کشور ترکمنستان و نیز مصادیق عبور غیرمجاز از مرز به ویژه به تبع اغنام و احشام در گذشته، از کاهش محسوس مصادیق این عنوان مجرمانه در سال ۱۴۰۰ و پنج ماهه ابتدایی سال جاری خبر داد.
وی با قدردانی از اتخاذ تدابیر و تصمیمات مناسب و بازدارنده مدیران قضایی در این خصوص اظهار کرد:در سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۴ فقره و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۴ فقره پرونده با عنوان اتهامی عبور غیرمجاز از مرز در این حوزه قضایی به ثبت رسیده که در نتیجه تلاش های پیشگیرانه صورت گرفته این آمار در پنج ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ به صفر رسیده است.
رئیس کل دادگستری استان افزود:خوشبختانه با توجه به کاهش محسوس و قابل توجه موارد عبور غیرمجاز از مرز، موارد قتل اتباع ایرانی توسط مرزبانان کشور ترکمنستان -که بعضا در بستر این عنوان مجرمانه شکل می گرفت- در سه سال گذشته گزارش نشده است.

افزایش کیفرخواست شفاهی و مجازات های جایگزین حبس در حوزه قضایی راز و جرگلان

براتی زاده همچنین به رشد قابل توجه موارد تعیین مجازات های جایگزین حبس در حوزه قضایی رازوجرگلان اشاره و خاطرنشان کرد:در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۰۲ فقره مجازات های جایگزین حبس در این حوزه قضایی تعیین شده که این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته، رشد بالغ بر سیصد درصدی را نشان می دهد.
مقام عالی قضایی استان همچنین با ابراز خرسندی از رشد چشمگیر موارد کیفرخواست شفاهی در این حوزه قضایی در پنج ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ گفت:تعداد ۱۱۱ مورد کیفرخواست شفاهی در شش ماهه نخست سال جاری در این حوزه قضایی به ثبت رسیده در حالی که این عدد در طول سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۹ و ۴۷ مورد بوده است.
بازدید از پروژه در حال احداث شورای حل اختلاف شهر راز از دیگر برنامه های رئیس کل دادگستری استان در سفر به حوزه قضایی رازوجرگلان بود.
حجت الإسلام والمسلمین براتی زاده با قدردانی از تلاش های معاونت عمرانی و پشتیبانی دادگستری کل استان، پیشرفت فیزیکی و سرعت انجام کار در این پروژه را قابل قبول توصیف و ابراز امیدواری کرد:با پایان کار در چند ماه آتی شاهد افتتاح ساختمان شورای حل اختلاف راز باشیم.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=2625

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰