تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
8

۳۴۰ مورد تذکر به دستگاههای اداری / نقش مهم مشترکین در تامین برق پایدار

  • کد خبر : 4267
  • 18 خرداد 1402 - 1:10
۳۴۰ مورد تذکر به دستگاههای اداری / نقش مهم مشترکین در تامین برق پایدار
پارتیان امروز- سرپرست شرکت توزیع برق خراسان شمالی در نشست خبری با اصحاب رسانه با توجه به تغییر ساعت کاری ادارات در راستای کاهش و مدیریت مصرف برق از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا سعی نمایند مطابق دستورالعمل وزارت نیرو در ساعات اداری 30 درصد مصرف خود را برپایه مصرف سال گذشته و در ساعات غیر اداری نسبت به کاهش 60 درصدی مصرف برق نسبت به مصرف ساعت اداری همان روزاقدام نمایند.

به گزارش پارتیان امروز؛سرپرست شرکت توزیع برق خراسان شمالی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به پیش بینی ۱۴۰ برنامه برای تامین برق پایدار بر نقش مهم مشترکین تاکید و گفت: مشترکین مهم ترین نقش را در تامین برق پایدار دارند.

مهندس حسن چاهی افزود: مدیریت مصرف؛ زمینه حفظ منابع کلی و جلوگیری از هدر رفت منابع و بهبود اقتصاد کشور را در برخواهد داشت و مدیریت هوشمندانه توسط مشترکین نیز نقش موثری در تامین برق پایدار خواهد داشت.

وی با توجه به اینکه ۸۴ درصد مشترکین استان ، مشترکین خانگی هستند و ۳۸ درصد مصارف برق استان را پوشش می دهند بر نقش مهم مشترکین در تامین برق پایدار تاکید  و از کاهش مصرف برق توسط بخش خانگی در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در عرضه  بخش خانگی حدود ۷ درصد رشد داشته و در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۴۰۱ یک و شش دهم کاهش مصرف را در بخش خانگی شاهد بوده ایم.

سرپرست شرکت توزیع برق خراسان شمالی در خصوص طرح تشویقی سال جاری ویژه مشترکین خانگی گفت: امسال با دستور وزیر نیرو طرح جامع تر ، فراگیرتر و جذاب تر ایجاد شد که از ابتدای خرداد تا پایان شهریور برای عموم مشترکین اجرایی شده است.

این مقام مسئول بیان داشت در اجرای طرح تشویقی که توسط وزارت نیرو برای مشترکین اعلام گردیده است مشترکینی که تا ۵۰ درصد الگوی مصرف، مصرف داشته باشند به ازای هر یک کیلو وات ساعت کاهش مصرف ۲ هزار تومان پاداش، تا الگوی مصرف به ازای هر کیلوات ساعت ۱۵۰۰ تومان، تا یک ونیم برابر الگوی مصرف برق هزار تومان به ازای هر کیلوات ساعت و تا ۲و نیم برابر الگوی مصرف نیز ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوات ساعت پاداش دیافت خواهند نمود.

وی الگوی مصرف در مناطق عادی همانند خراسان شمالی را هر ماه ۳۰۰ کیلو وات  ساعت بیان و تصریح کرد اگر مشترکی ۲۰۰ کیلو وات کاهش را داشته باشد حدود ۱۵۰ هزار تومان مشمول دریافت پاداش خواهد گردید.

چاهی از بهره مندی۱۲۷ هزار ۶۰۷ مشترکین استان از طرح تشوبق وزارت نیرو در سال گذشته به مبلغ پنج میلیارد و ۶۸۳ میلیون تومان که حدود ۴۰ درصد مشترکین استان را مشمول می شد خبر داد.

چاهی بهره گیری از نور طبیعی خورشید در روز، استفاده از لامپهای کم مصرف، تنظیم سیستم های سرمایشی، توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید کالاها را از جمله راههای صرفه جویی توسط مشترکین خانگی نام برد.

۳۴۰ مورد تذکر به دستگاههای اداری در استان در سال گذشته

وی با توجه به تغییر ساعت کاری ادارات در راستای کاهش و مدیریت مصرف برق از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا سعی نمایند مطابق دستورالعمل وزارت نیرو در ساعات اداری ۳۰ درصد مصرف خود را برپایه مصرف سال گذشته و در ساعات غیر اداری نسبت به کاهش ۶۰ درصدی مصرف برق نسبت به مصرف ساعت اداری همان روزاقدام نمایند.

چاهی با توجه به وجود ۷۲۶ مشترک دستگاه اجرایی در استان از تذکر کتبی به ۳۴۰ دستگاه اجرایی در سال گذشته به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف خبر داد و گفت: در صورت عدم رعایت الگوی مصرف توسط دستگاه اجرایی برای بار اول تذکر کتبی و در صورت عدم توجه معرفی دستگاه به استانداری و در صورت تکرار نیز اقدام به قطع انشعاب آن دستگاه اقدام خواهد شد.

وی از عدم رعایت الگوی مصرف از اجرای طرح تغییر ساعات اداری تا کنون توسط دستگاه های اجرایی خبر داد و گفت: ما شاهد کاهش مصرف توسط دستگاه های اجرایی در استان نبوده ایم و تا کنون ۲۲ درصد رشد مصرف را بر پایه سال ۱۴۰۰ داشته ایم و از دستگاههای اجرایی خواست تا در مصرف انرژی الگوهای مناسبی برای مردم باشند.

مهندس چاهی با توجه به افزایش مصرف برق دستگاه های اجرایی از  ۷ و نیم مگاوات مصرف به ۹ و نیم مگا وات مصرف نسبت به مشابه سال گذشته از دستگاههای اجرایی خواست تا حتما یک ساعت قبل از پایان ساعات اداری نسبت به خاموشی سیستم های سرمایشی، تنظیم سیستم های سرمایشی و استفاده ازمولد اضطراری در جهت تامین برق پایدار اقدام نمایند.

وی تغییر و جایگزینی شیفت های کاری به روز های تعطیل در مراکز صنعتی و خاموشی سه ساعت از ساعت ۱۱ صبح  مشترکین بخش کشاورزی را از جمله اقدامات در راستای تامین برق پایدار اعلام نمود.

این مقام مسئول از مطالبات ۵۱ میلیاردی شرکت توزیع برق استان از دستگاه های اجرایی خبر و عمده این مطالبات را در بخش صنایع و ادارات استان بیان نمود.

استان خراسان شمالی  در هر سال هزار و ۴۳۴ مگاوات  تولید برق و ۳۸۵ مگاوات مصرف برق دارد.

لینک کوتاه : https://partianemrooz.ir/?p=4267

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰